1. Monitorovať interiér alebo exteriér?

Kamera určená výhradne do interiéru nemôže byť z dôvodu jej nevhodnej konštrukcie inštalovaná do exteriérových priestorov, pretože vplyvom poveternostných podmienok môže dôjsť k jej poškodeniu. U nás použitie kamery riešiť nemusíte. Všetky naše ponúkané kamery typu A, B, C, E a F disponujú triedou krytia IP66 a vďaka odolnej konštrukcii sú vhodné aj do nepriaznivého počasia aj do vyhriatej výrobnej haly.

2. Aké rozlíšenie?

Všetky nami ponúkané kamery majú rozlíšenie minimálne FullHD 1920×1080. Pre tých, ktorí chcú monitorovať napríklad detaily tváre alebo evidenčné čísla vozidiel na dlhé vzdialenosti a teda vyžadujú vysoké nároky na kvalitu obrazu, doporučujeme voľbu IP kamier. Ich nevýhodou je však niekoľkonásobne vyššia cena. Väčšina bezpečnostných kamier v domácnostiach či firemných priestoroch je analógová a spoľahlivo postačuje.

3. Sledovať dianie aj počas noci?

V prípade, ak je monitorovaný priestor permanentne osvetlený, napr. výklad predajne počas noci, infračervená technológia nemusí byť potrebná. V našej ponuke však nájdete kamery už iba s nočným režimom, pretože cenový rozdiel medzi nimi je dnes už zanedbateľný. Funkčnosť nočného videnia spočíva v tom, že ak svetelné podmienky klesnú pod hranicu blížiacej sa k 0.1 Lux, infra diódy sa automaticky zapínajú a obraz sa z plnofarebného zmení na čiernobiely. Čím viac IR LED diód má kamera, tým je nočný režim kvalitnejší a dosvit dlhší. Ďalšiu možnosť pre zlepšenie nočného prísvitu predstavujú IR žiariče, ktoré sa umiestňujú ku kamere a viditeľnosť počas noci dokážu zlepšiť až na vzdialenosť 150m.

4. V akej vzdialenosti monitorovať objekty?

Na rad prichádza voľba vhodného objektívu. Ako vlastník domu s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete potrebovať monitorovať veľké vzdialenosti ale napríklad iba okolie vchodu či záhrady, teda široký uhol záberu. Na druhú stranu ak ste ochrankár vo firme, kde je nutné sledovať napríklad evidenčné číslo vozidla vchádzajúceho do skladu, je ideálne voliť úzky uhol záberu. Platí, že objektívy s malou ohniskovou vzdialenosťou (napr. 3.6mm) poskytujú široký uhol záberu a objektívy s veľkou ohniskovou vzdialenosťou (napr. 12mm) dávajú úzky uhol záberu. Ideálnu voľbu predstavujú tzv. varifocal objektívy, ktoré disponujú manuálne nastaviteľnou ohniskovou vzdialenosťou, čím dovoľujú upraviť si šírku záberu a priblíženie obrazu podľa individuálnych požiadaviek priamo počas inštalovania kamery na stenu.

Pre grafické znázornenie uhla záberu v závislosti od objektívu s rôznou ohniskovou vzdialenosťou ponúkame nasledovný náhľad:

Uhol záberu v závislosti od typu objektívu

Uhol záberu kamery ovplyvňuje tiež formát použitého obrazového senzora, ktorý môže mať veľkosť napr. 1/3“ alebo 1/2.8“.

Schéma prierezu CCTV kamery

Ako vidieť na obrázku dole, čím je formát obrazového senzora väčší, tým širší uhol záberu kamera poskytuje.

Uhol záberu v závislosti od veľkosti obrazového senzora

Formáty 1/3“ a 1/2.8″ sú najčastejšie používanými obrazovými senzormi v AHD kamerách.

Hodnoty približných uhlov záberu podľa použitého objektívu s 1/3“ obrazovým senzorom udáva nasledujúca tabuľka.

Približné uhly záberu v závislosti od typu objektívu pri použití 1/3" obrazového senzora

Z uvedenej tabuľky je vidieť, že pri použití bežného objektívu s ohniskovou vzdialenosťou 3.6mm získame uhol záberu 72 stupňov, čo znamená, že pri inštalácii takejto kamery napr. do rohu izby dosiahneme možnosť monitorovania takmer celej tejto miestnosti.